bratislavskyregion.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Bratislavský región - informačný portál

Aktuálne spravodajstvo

Krízový štáb k mlieku víta prisľúbenú pomoc od Ficovej vlády

Členovia štábu tiež ocenili aktivitu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej, ktorá sa rovnako usiluje vyriešiť problém.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Členovia krízového štábu k mlieku vítajú utorkové vyhlásenie premiéra Roberta Fica, v ktorom chovateľom dojníc prisľúbil pomoc vlády. Krízový štáb k mlieku tvoria zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a Slovenského mliekarenského zväzu. Ako ďalej informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová, členovia štábu tiež ocenili aktivitu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej, ktorá sa rovnako usiluje vyriešiť problém. "Krízový štáb je pripravený a ochotný aj naďalej spolupracovať s rezortným ministerstvom a hľadať spôsob, ako prekonať mliečnu krízu, ktorá každý deň spôsobuje slovenským prvovýrobcom mlieka finančné straty," uviedla Holéciová. Prvé stretnutie krízového štábu sa konalo v stredu v Nitre. "Všetky aktivity smerujú k tomu, aby sme zachránili sektor, chov dojníc a pracovné miesta, ktoré výroba mlieka prináša na vidieku," uviedol na stretnutí štábu predseda SPPK Milan Semančík. Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka pripravuje na 3. júna tohto roku Mliečne fórum, ktoré sa uskutoční v Nitre. Na rokovanie sú pozvaní šéfka agrorezortu a zástupcovia prvovýrobcov, spracovateľov a služieb, ktoré s výrobou mlieka a jeho distribúciou úzko súvisia. "Na tomto fóre sa bude hľadať riešenie, ako sektoru pomôcť a zároveň sa načrtne aj jeho ďalšie smerovanie," informovala hovorkyňa SPPK. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Krízový štáb k mlieku víta prisľúbenú pomoc od Ficovej vlády

Kiska: Štát zlyháva, následkom čoho rastie extrémizmus

Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú, ktorá ho oboznámila so svojou výročnou správou za rok 2015.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová podľa prezidenta Andreja Kisku dlhodobo upozorňuje na to, že náš štát zlyháva. "Vieme, že v dnešnej dobe je zlyhávanie štátu vetrom do plachiet pre každého extrémistu, a pokiaľ si nespravíme poriadok a štát nebude fungovať v prospech ľudí, extrémizmus bude rásť," povedala hlava štátu na brífingu po prijatí ombudsmanky v Prezidentskom paláci. Odporúčame: Kiska: Pomáhať ľuďom v núdzi je naša morálna povinnosť Obrazom: Prezident Kiska prišiel do práce na bicykli Prezident sa zaujímal aj o bezbariérovosť verejných budov Jana Dubovcová vo štvrtok prezidenta oboznámila so svojou výročnou správou za rok 2015. Kiska poukázal napríklad na neustále protiprávne zaraďovanie detí do špeciálnych škôl. Spomenul však aj problematiku polície a s ňou súvisiace vyšetrovanie. Postupy a zásahy polície totiž prešetruje inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá spadá pod samotný rezort vnútra. Prezident sa zaujímal aj o bezbariérovosť verejných budov, reštitučné konania a prieťahy, ktoré trvajú podľa Jany Dubovcovej 23 rokov či využívanie nelegálnych ciel na policajných staniciach. "Nesmierne držím verejnej ochrankyni práv palce v jej práci a som presvedčený, že nová Národná rada SR si nájde priestor a čas na to, aby sa hĺbkovo zaoberala tým, čo sa v našej spoločnosti deje," dodal. Verejná ochrankyňa práv zistila 144 porušení základných práv a slobôd Jana Dubovcová dlho čaká na to, či sa niektoré veci napravia a aj napriek tomu, že poslanci neboli na jej vystúpení v parlamente prítomní, verí, že o to viac sa budú usilovať mimo priestorov napĺňať odporúčania, ktoré dala. Ombudsmanka totiž musí podľa zákona o verejnom ochrancovi práv predložiť výročnú správu za minulý rok každoročne v prvom štvrťroku na prerokovanie poslancom. Dubovcovú mrzí, že po tom, ako si poslanci správu vypočujú a vezmú ju na vedomie, nevyužívajú svoje legislatívne oprávnenie. Nedá sa však podľa nej vylúčiť, že nemajú záujem o naprávanie krívd voči ľuďom. Verejná ochrankyňa práv zistila v minulom roku 144 porušení základných práv a slobôd, čo predstavuje porušenie približne v každom piatom podnete. Vlani pracovala jej kancelária s 2 928 podaniami, písomne sa na ňu obrátilo 1544 podávateľov. Vyplýva to z výročnej správy o činnosti ombudsmanky za rok 2015, ktorú parlament zobral na vedomie 18. mája. Ombudsmanka v správe za rok 2015 spomína viacero konkrétnych porušení základných práv a slobôd. Venuje sa okrem iného policajnej akcii v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove z 3. septembra 2015, ale aj umiestňovaniu cudzincov do priestoru s oddeleným režimom zaistenia, ktorý zaistení volajú "diera". Popisuje i zásah polície v obci Vrbnica v Michalovskom okrese z apríla 2015. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska: Štát zlyháva, následkom čoho rastie extrémizmus

Údaje o prisťahovalectve rozvášňujú diskusiu o brexite

Veľká Británia vlani prijala až 333 000 prisťahovalcov. Je to je takmer historické maximum.LONDÝN 26. mája (WebNoviny.sk) - Oficiálne údaje ukazujú, že Veľká Británia prijala v roku 2015 až 333 000 prisťahovalcov. Je to je takmer historické maximum, hoci len o málo vyššie oproti údaju z predchádzajúceho roka. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP. Podľa zástancov odchodu Británie z Európskej únie dnes zverejnené údaje štatistického úradu dokazujú, že Británia nemôže regulovať prisťahovalectvo, kým nevystúpi z 28-členného bloku. Platí totiž zásada, že občania členských štátov EÚ môžu žiť a pracovať v ostatných krajinách Únie. Štatistický úrad ďalej oznámil, že vlani bolo v Spojenom kráľovstve 630 000 prisťahovalcov, pričom 297 000 ich odišlo. Výsledný údaj 333 000 je o 20 000 vyšší než ten za rok 2014 - čo je štatisticky zanedbateľný rozdiel - a zároveň druhý najvyšší zaznamenaný. Približne polovica nových prisťahovalcov prišla z krajín Európskej únie. Britský premiér David Cameron už dlho sľubuje zníženie migrácie pod 100.000 osôb ročne. Nesplnenie tohto jeho sľubu dáva muníciu do rúk aktivistom za "odchod" z EÚ. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Údaje o prisťahovalectve rozvášňujú diskusiu o brexite

Euro je blízko dvojmesačného maxima voči doláru

Díleri a analytici uviedli, že americká mena pravdepodobne nebude príliš posilňovať bez jasného potvrdenia, že v USA sa toto leto zvýšia úrokové sadzby.LONDÝN 26. mája (WebNoviny.sk) - Prudký rast jenu voči doláru v úvode ázijského obchodovania zabrzdil ďalšie posilňovanie dolára, ktorému sa počas dvoch týždňov darilo. Za relatívne málo likvidných podmienok v prvých minútach obchodovania v Tokiu veľký nákup posunul jen oproti doláru o viac ako pol percenta vyššie. Neskôr japonská mena trochu ustúpila na 109,99 JPY/USD, čo však stále znamenalo, že oproti predchádzajúcemu dňu bola vyššie o 0,2 %. Euro si oproti doláru pripísalo 0,3 % a vzrástlo na 1,1178 USD/EUR, čiže sa dostalo do blízkosti stredajšieho dvojmesačného maxima. Díleri a analytici uviedli, že americká mena pravdepodobne nebude príliš posilňovať bez jasného potvrdenia, že v USA sa toto leto zvýšia úrokové sadzby. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Euro je blízko dvojmesačného maxima voči doláru

Marko Milinkovič si po odchode zo Slovana našiel nový klub

Srbský stredopoliar Marko Milinkovič vymení slovenské trávniky za turecké.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Srbský futbalový stredopoliar Marko Milinkovič bude po odchode z bratislavského ŠK Slovan pokračovať vo svojej kariére v tureckom prvoligovom klube Genclerbirligi Ankara. Informuje o tom oficiálny web Slovana. "ŠK Slovan Bratislava potvrdzuje medializované správy o prestupe Marka Milinkoviča do tureckého mužstva Genclerbirligi Ankara. Obe zainteresované strany sa dohodli na prestupovej sume. V najbližších hodinách by sa mal definitívne spečatiť prestup," uvádza sa na oficiálnej internetovej stránke tohto bratislavského klubu s dôvetkom, že 28-ročný ľavonohý záložník s výbornou kopacou technikou v stredu úspešne absolvoval v Turecku lekárske testy a s novým zamestnávateľom sa dohodol na dvojročnom kontrakte s 12-mesačnou opciou. Rodák z Čačaku Milinkovič mal so Slovanom platnú zmluvu až do júna 2018, no odskákal si neúspešnú sezónu 2015/2016, v ktorej "belasí" nenaplnili predsezónne ambície - nezískali trofej vo Fortuna lige ani v domácom pohári Slovnaft Cupe. Genclerbirligi obsadilo 10. priečku v 18-člennej najvyššej tureckej súťaži 2015/2016. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Marko Milinkovič si po odchode zo Slovana našiel nový klub

Cibulková v Paríži stratila set, Konjuhovú dorazila kanárom

Chorvátska tenistka Ana Konjuhová v druhom kole Roland Garros podľahla Slovenke Dominike Cibulkovej.PARÍŽ 26. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvadsiata druhá zvíťazila 6:4, 3:6, 6:0 nad Chorvátkou Anou Konjuhovou vo štvrtkovom stretnutí 2. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži. VIAC SPRÁV A VÝSLEDKOV Z ROLAND GARROS Bol to premiérový vzájomný duel 27-ročnej Bratislavčanky s 18-ročnou 76. ženou renkingu WTA. Cibulková je siedmy raz v kariére medzi najlepšími 32 vo francúzskej metropole. Už má istotu prémie 102 000 eur brutto a 130 bodov do svetového rebríčka. "Teším sa, že som v 3. kole, je to super. Dnes to bol veľmi ťažký zápas. Naozaj som to vydrela. Konjuhová je presne typom tenistky, proti ktorým sa mi nehrá dobre. Chodila do toho, neumožňovala mi rozvinúť moju hru. Vtedy sa často dostávam do paniky. Začala som výborne, ale potom som pokazila pár lôpt, znervóznala som a Chorvátka to priebežne využila. Poskytla som súperke priestor a ona sa toho chytila. V druhom sete som sa s ňou chcela pretláčať namiesto toho, aby som hrala dĺžku. Presne to som robila v treťom sete a bolo to ono," povedala Cibulková pre RTVS. Obrazom: Najkrajšie momenty z piateho dňa Roland Garros Cibulkovú v ďalšom kole čaká dvanástka "pavúka" Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková bude v 3. kole v sobotu čeliť o centimeter vyššej španielskej dvanástke podujatia Carle Suárezovej-Navarrovej, s ktorou čoskoro budú mať podobnú časť priezviska (Slovenka sa 9. júla vydá za Michala Navaru). Proti rovesníčke, 14. v hodnotení a vo francúzskej metropole dvojnásobnej štvrťfinalistke (2008, 2014), má skóre 3:1, pričom neuspela v zatiaľ poslednej konfrontácii vlani v októbri v osemfinále na "harde" v hale v Moskve (4:6, 5:7). Všetky doterajšie konfrontácie boli na tvrdom povrchu. Cibulková z predchádzajúcich ôsmich vystúpeniach v "main draw" na RG v polovici prípadov skončila práve v 3. kole. "Proti Suárezovej-Navarrovej to bude úplne iný zápas. Ona ma nebude takto tlačiť, hrá veľa slajzov, predvádza taký ´chalanský´ tenis. Viem, čo od nej môžem očakávať, už sme spolu hrali veľakrát, proti Konjuhovej som nemala šajnu," skonštatovala Cibulková. Ďalšie štvrtkové výsledky Roland Garros: Martin Kližan na Roland Garros vypadol aj v debli Bacsinszká aj Ivanovičová sú v treťom kole Roland Garros Cibulková začala proti Konjuhovej dobre, rýchlo viedla 2:0, brejk v druhom geme zvládla na nulu. Následne síce sama prišla o servis, ale z 2:1 odskočila na 5:1. Prvý pokus o dopodávanie sa k zisku tejto časti jej nevyšiel a nezužitkovala ani šesť setbalov na returne v dlhočiznej ôsmej hre s ôsmimi zhodami. V deviatom geme sa zápletka stupňovala: Slovenka viedla 40:15, ale neudržala si servis a už viedla iba 5:4 a príjem. Na returne sa však dostala znova na 40:15 a napokon premenila jubilejný desiaty setbal. Konjuhová od úvodu druhej časti potvrdzovala výkonnostný progres z konca tej prvej. Unikla na 2:0. Cibulková síce vyrovnala na 2:2, ale neodolala brejkbalu v piatej hre a čoskoro mala manko 2:4, potom aj 3:5. Vtedy bez zisku čo i len fiftínu znova prišla o servis. Na začiatku rozhodujúceho dejstva však Cibulková premenila druhý brejkbal, potvrdila to na 30 a posilnila svoje vyhliadky na úspech brejkovou "poistkou" - 3:0. Na 4:0 sa posunula znova na 30. Navyše, Konjuhová nezabrala ani pri svojom treťom podávaní v tomto sete a napokon inkasovala "kanára". Konjuhová je bývalou jednotkou juniorského tzv. kombinovaného svetového rebríčka ITF Jelenou Kostaničovou-Tošičovou trénersky vedená Konjuhová je niekdajšou jednotkou juniorského tzv. kombinovaného svetového rebríčka ITF. Vlani získala seniorský titul na tráve v Nottinghame, už v sezóne 2014 bola na rovnakom povrchu v 3. kole Wimbledonu. Bývalá členka Top 10 Cibulková, aktuálne 25. v hodnotení, bola na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska najďalej v semifinále edície 2009. Na Majors má osobný rekord v podobe finále z melbournských Australian Open 2014. Minulý rok pri Seine zo zdravotných dôvodov absentovala, takže teraz si môže renkingovo výrazne prospieť a zároveň posilniť svoje vyhliadky na prienik nad čiaru koncosezónneho "výberového" šampionátu WTA Finals v Singapure. Na začiatku RG figurovala na poslednej postupovej ôsmej pozícii v bodovaní "Road". Od začiatku apríla má Cibulková lichotivú zápasovú štatistiku 11:2, v rámci predmetného obdobia triumfovala v Katoviciach a bola vo finále na podujatí so štatútom Premier Mandatory v Madride. Dvojhra žien - 2. kolo: Dominika Cibulková (SR-22) - Ana Konjuhová (Chor.) 6:4, 3:6, 6:0 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková v Paríži stratila set, Konjuhovú dorazila kanárom

Obama: Svetoví lídri sledujú Trumpa so znepokojením

Barack Obama, ktorý v minulosti vyjadroval presvedčenie, že Donald Trump ho v Bielom dome nevystrieda uviedol, že na stretnutiach s lídrami mocností vníma ich znepokojenie.ISE-ŠIMA 26. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Barack Obama vo štvrtok kritizoval pravdepodobného republikánskeho kandidáta pre voľby prezidenta USA Donalda Trumpa za jeho neznalosť v oblasti svetovej politiky. Svetoví lídri nevedia, či Trumpove vyjadrenia treba brať vážne Mnohé návrhy, ktoré Trump predostrel počas predvolebnej kampane podľa Obamu svedčia o tom, že republikánsky kandidát sa buď v svetovom dianí nevyzná, alebo ide o povýšenecký postoj, či len o snahu dostať sa do tweetov a na titulky. Obama, ktorý v minulosti vyjadroval presvedčenie, že Trump ho v Bielom dome nevystrieda, vo štvrtok pred novinármi uviedol, že na stretnutiach s lídrami mocností vníma ich znepokojenie ohľadom Trumpa. "A majú pre to dobrý dôvod," priznal. "Sledujú tieto voľby s veľkým znepokojením. Myslím, že by sa dalo povedať, že sú republikánskym kandidátom prekvapení," spresnil Obama. Dodal, že svetoví lídri "nevedia, či Trumpove vyjadrenia treba brať vážne". Podotkol, že Trumpovými poslednými výrokmi sú "otrasení". Biely dom opakovane kritizuje niektoré Trumpove vyhlásenia Na žiadosť novinárov, aby sa vyjadril k predvolebnému boju vo vlastnom tábore - u demokratov, Obama opäť odmietol podporiť niektorého z dvojice potenciálnych kandidátov. O nomináciu demokratov súperí veľká favoritka Hillary Clintonová so senátorom za štát Vermont Berniem Sandersom. Obama vo štvrtok vyhlásil, že "pre nás je dôležité, aby sa oba tábory (v rámci Demokratickej strany) pokúsili uzavrieť primárky takým spôsobom, aby boli hrdé a spokojné (s výsledkom)". Poznamenal, že na rozdiel od minulosti tentoraz si demokratickí kandidáti "nie sú až tak ideologicky vzdialení". Predstavitelia Obamovej administratívy opakovane kritizujú niektoré Trumpove vyhlásenia ako nezodpovedné. Terčom kritiky boli napríklad aj jeho výroky ohľadom americkej vojenskej prítomnosti v Ázii, ktorá stojí USA podľa neho priveľa peňazí. Za potenciálne katastrofický označil Biely dom aj Trumpov návrh, že Japonsko a Južná Kórea by sa mali vyzbrojiť jadrovým arzenálom, aby mohli čeliť hrozbám zo strany Severnej Kórey. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obama: Svetoví lídri sledujú Trumpa so znepokojením

Boeing musel núdzovo pristáť, poplach spôsobil tablet

Turkish Airlines uviedli, že približne 300 pasažierov evakuovali na terminál belehradského letiska. BELEHRAD 26. mája (WebNoviny.sk) - Lietadlo spoločnosti Turkish Airlines muselo vo štvrtok počas letu z Istanbulu do Londýna núdzovo pristáť v srbskej metropole Belehrad, pretože na palube stroja sa našiel tablet, ku ktorému sa nikto nehlásil. Informovali o tom predstavitelia leteckej spoločnosti. Turkish Airlines uviedli, že približne 300 pasažierov evakuovali na terminál belehradského letiska. Bezpečnostní agenti následne prehliadli tablet aj lietadlo a to potom pokračovalo v lete, napísala agentúra AP. Predstavitelia aerolínií dodali, že v Boeingu 777 sa nenašiel nijaký dôkaz o výbušnom zariadení. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Boeing musel núdzovo pristáť, poplach spôsobil tablet

Pri Bombaji vybuchla chemická továreň, na mieste sú mŕtvi

Spravodajský kanál Zee News tiež uviedol, že tlakovú vlnu bolo cítiť do vzdialenosti piatich kilometrov. Naí Dillí 26. mája (WebNoviny.sk) - Najmenej troch mŕtvych a zatiaľ nejasný počet zranených si vyžiadal mohutný výbuch, ktorý otriasol chemickou továrňou na okraji indického veľkomesta Bombaj. Agentúra DPA o tom informuje s odvolaním sa na vyjadrenie predstaviteľov polície. Zdrojom výbuchu v zariadení Herbert Brown Pharmaceutical & Research Laboratories na bombajskom severovýchodnom predmestí Dombivlí bol pravdepodobne kotol. Spravodajský kanál Zee News tiež uviedol, že tlakovú vlnu bolo cítiť do vzdialenosti piatich kilometrov. Policajná centrála v Bombaji zatiaľ nedokázala určiť, koľko ľudí utrpelo zranenia, podľa miestnych médií však môže byť zranených viac ako 100. Na mieste havárie zasahujú hasiči a okolie uzavreli pre verejnosť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pri Bombaji vybuchla chemická továreň, na mieste sú mŕtvi

Hlina oficiálne oznámil, že bude kandidovať za predsedu KDH

Alojz Hlina chce, aby KDH malo tri, alebo štyri prioritné témy, v ktorých dokáže predstaviť aj konkrétne výsledky, aj keď je hnutie neparlamentnou stranou.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Exposlanec parlamentu Alojz Hlina vo štvrtok oficiálne oznámil kandidatúru na post predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Ako vo štvrtok povedal novinárom, jeho kandidatúra je opodstatnená, pretože cíti podporu z regiónov. Odporúčame: Šok pre Hrušovského, nebude ani delegátom na sneme KDH Eleonóra Porubcová ohlásila kandidatúru na post šéfa KDH O post predsedu KDH zabojuje aj kritik vedenia Kráľ V poslednom období prešil 25 okresných snemov KDH, podporili ho na Orave, na východe Slovenska a z časti aj niektoré okresy v Bratislave. "Chcem kandidovať za predsedu. Cítil som isté napätie medzi starými a mladými. Nezaujíma ma, čo bolo, ale čo je a bude," povedal s tým, že chce rozpory tlmiť a nie ich posilňovať. Podľa Hlinu obnova KDH bude dlhodobý proces KDH je podľa Hlinu jedna z posledných poctivých strán. O predsedovi nerozhodujú štyria ľudia, ale rozhodne o ňom približne 390 delegátov na sneme. Podľa Hlinu obnova KDH bude dlhodobý proces, pretože za 25 rokov sa mnohé pokazilo. "Bude to drina," zdôraznil. Chce sa však vysporiadať s vnútorným pnutím a cíti podporu členov. Hlina je presvedčený, že na kresťanských základoch sa dá postaviť moderná konzervatívna strana ľudového typu. "Som presvedčený, že bude dopyt po takej strane," konštatoval. Ľuďom bude podľa neho treba predstaviť ponuku konzervatívnej strany. "Budeme chrániť to, čo je normálne a zlepšovať, čo funguje," povedal s tým, že normálne napríklad je, keď v spálni spí muž a žena. Hlina chce, aby KDH malo tri, alebo štyri prioritné témy, v ktorých dokáže predstaviť aj konkrétne výsledky, aj keď je hnutie neparlamentnou stranou. Malo by ísť o témy ako sú úžera, nebankové subjekty, Rómovia, alebo poľnohospodárstvo. "Nás nikdy nebude voliť bratislavská kaviareň," vyhlásil. Nové vedenie si KDH zvolí na sneme v Ružomberku Hlinovým hlavným protikandidátom má byť Eleonóra Porubcová, ktorá je mestskou poslankyňou v Prievidzi a poslankyňou Trenčianskeho samosprávneho kraja. "Ona má podporu niektorých krajských predsedov, ja ju nemám," konštatoval. Podľa neho však predseda strany musí bývať v Bratislave, musí funkciu vykonávať na plný úväzok. Hlina dnes tiež poprel, že ak nebude zvolený za predsedu, z KDH odíde. "Som, budem a bol som konzervatívec. KDH je konzervatívna strana," dodal. KDH po neúspechu vo voľbách bude voliť nové vedenie na sneme, ktorý bude 11. júna v Ružomberku. Súčasné vedenie na čele s Jánom Figeľom ohlásilo po volebnom fiasku, keď sa KDH nedostalo do parlamentu, že sa vzdáva funkcií. KDH má približne 11 000 členov. Kandidáta na predsedu môžu navrhnúť aj delegáti priamo na sneme. Okrem Hlinu a Porubcovej navrhli na snemoch na post predsedu aj Ladislava Štefanca, ktorý za vlády Ivety Radičovej vykonával funkciu vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva. V KDH pôsobil ako okresný predseda KDH v Žiline, neskôr ako krajský predseda hnutia v Žilinskom kraji. V súčasnosti je členom predsedníctva KDH. Svojho kandidáta navrhol bratislavský kresťanskodemokratický klub Centrum. Za kandidáta navrhli člena Rady KDH Miroslava Kráľa, ktorý kandidatúru prijal. Miroslav Kráľ dlhodobo kritizuje neudržateľný stav vo vnútri KDH. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hlina oficiálne oznámil, že bude kandidovať za predsedu KDH

Suchánek tvrdí, že nemal priestor na vyjadrenie k CT

Podľa poslanca za OĽaNO-NOVA bolo naplánované, aby sa na stredajšom zasadnutí zdravotníckeho výboru nedostal k slovu. Premiér Robert Fico v polovici mája na svojom blogu uviedol, že poslanec Alan Suchánek presadzoval v pôvodnej súťaži na kúpu CT-prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2012 najdrahšiu ponuku. BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Poslanec za OĽaNO-NOVA Alan Suchánek podľa svojich slov nedostal na stredajšom zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru dostatok priestoru na to, aby komentoval okolnosti verejného obstarávania CT-prístroja pre piešťanskú nemocnicu v roku 2012. Odporúčame: Poslanec Suchánek odmieta Ficove obvinenia k nákupu CT Poslanec na štvrtkovom brífingu ďalej uviedol, že na výbore rozprával 10 až 12 minút, na čo následne predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník prerušil výbor pre rokovanie parlamentu. Ako ďalej Suchánek dodal, bolo mu povedané, že schôdza bude pokračovať vo štvrtok o ôsmej hodine, kde dostane slovo na vysvetlenie argumentov, ktoré odzneli na výbore. Avšak schôdza bola nakoniec ukončená v stredu a najbližšie sa bude konať až o tri týždne, kedy zasadne aj zdravotnícky výbor. Podľa Suchánka to bolo naplánované Suchánek však tvrdí, že už v stredu pred obedom bolo jasné, že schôdza parlamentu skončí v ten istý deň. "Predsedajúci požiadal o všeobecný súhlas, či interpelácie na ministrov môžu byť vysvetlené písomne. Na to dostal všeobecný súhlas. Všetci vedeli, že schôdza pokračovať nebude," konštatoval Suchánek. Podľa neho bolo naplánované, aby sa na stredajšom výbore nedostal k slovu. Ako ďalej uviedol, výbor začal okolo trinástej hodiny, najprv približne 45 minút rozprával poslanec Richard Raši (Smer-SD) a používal argumenty, ktoré boli nepravdivé a bolo ich treba vyvrátiť. Od ďalšieho poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý hovoril 10 minút, zaznel podľa Suchánka jeden ľahko vyvrátiteľný fakt. Rokovanie v parlamente začínalo o štrnástej hodine. "No a zrazu včera sme sa pred sedemnástou hodinou dozvedeli, že zdravotnícky výbor dnes nebude a bude pokračovať až na ďalšej schôdzi, to znamená za tri týždne," vyhlásil Suchánek vo štvrtok. Lipšic skritizoval predsedu výboru Ako dodal Daniel Lipšic (OĽaNO - NOVA), Zelník stratil morálne právo byť predsedom zdravotníckeho výboru. "Naozaj si nepamätám žiadny mimoriadny výbor, ktorý by zvolali poslanci a ktorý by takýmto spôsobom rokoval, že nechá zaznieť obvinenia a potom to prerušíme na tri týždne," komentoval Lipšic. Predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič vyzval premiéra Roberta Fica, aby obviňoval poslancov z očí do očí. "Je chrapúnske, ak predseda výboru zvolá výbor, dá minimálny priestor tomu, koho Robert Fico z bezpečia úradu vlády obviní zo závažných vecí, dá výrazne väčší priestor tým ľudom, ktorí opakujú obvinenia premiéra," komentoval predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Premiér Robert Fico v polovici mája na svojom blogu uviedol, že poslanec Alan Suchánek presadzoval v pôvodnej súťaži na kúpu CT-prístroja v piešťanskej nemocnici v roku 2012 najdrahšiu ponuku, a to CT prístroj od spoločnosti Siemens, o viac ako 250 tis. eur drahší oproti uchádzačovi, ktorý skončil na druhom mieste. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Suchánek tvrdí, že nemal priestor na vyjadrenie k CT

Bacsinszká aj Ivanovičová sú v treťom kole Roland Garros

Timea Bacsinszká je druhou najvyššie nasadenou pokračujúcou aktérkou po Američanke Serene Williamsovej v hornej polovici žrebu Roland Garros.PARÍŽ 26. mája (WebNoviny.sk) - Švajčiarska tenistka Timea Bacsinszká a Srbka Ana Ivanovičová sú medzi postupujúcimi do 3. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži. VIAC SPRÁV A VÝSLEDKOV Z ROLAND GARROS Ďalšie štvrtkové výsledky Roland Garros: Cibulková v Paríži stratila set, Konjuhovú dorazila kanárom Martin Kližan na Roland Garros vypadol aj v debli Bacsinszká, ktorá je druhou najvyššie nasadenou pokračujúcou aktérkou po Američanke Serene Williamsovej v hornej polovici žrebu, zdolala v extravagantnom dueli dvoch semifinalistiek medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska Kanaďanku Eugenie Bouchardovú dva razy 6:4. Spočiatku zaostávala 1:4 a 15:30 pri svojom podaní, odvtedy však získala desať gemov v rade vrátane onoho šiesteho v úvodnej časti. Od stavu 6:4, 5:0 pustila súperku na 5:4 (aj cez mečbal v siedmej hre) a v desiatom geme čelila dvom brejkbalom v rade, napokon však v poslednej chvíli zastavila nápor. Obrazom: Najkrajšie momenty z piateho dňa Roland Garros Dobyvateľka RG 2008 Ivanovičová si poradila s Japonkou Kurumi Narovou 7:5, 6:1. V otváracom dejstve nepykala za premrhanie náskoku 4:1, resp. troch setbalov na returne v desiatom geme. Bude hrať s úspešnou z duelu Elina Svitolinová (Ukr.-18) - Taylor Townsendová (USA), Bacsinszkú vyzve lepšia zo zápasu Pauline Parmentierová (Fr.) - Irina Falconiová (USA). Dvojhra žien - štvrtkové výsledky 2. kola: Dominika Cibulková (SR-22) - Ana Konjuhová (Chor.) 6:4, 3:6, 6:0 Kiki Bertensová (Hol.) - Camila Giorgiová (Tal.) 6:4, 6:1 Pauline Parmentierová (Fr.) - Irina Falconiová (USA) 6:3, 6:1 Timea Bacsinszká (Švaj.-8) - Eugenie Bouchardová (Kan.) 6:4, 6:4 Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-12) - Čchiang Wang (Čína) 6:1, 6:3 Ana Ivanovičová (Srb.-14) - Kurumi Narová (Jap.) 7:5, 6:1 Julia Putincevová (Kaz.) - Andrea Petkovicová (Nem.-28) 6:2, 6:2 Karin Knappová (Tal.) - Anastasija Sevastovová (Lot.) 6:3, 6:4 Zostávajúci štvrtkový program 2. kola dvojhry žien: Serena Williamsová (USA-1) - Teliana Pereirová (Braz.) Venus Williamsová (USA-9) - Louisa Chiricová (USA) Mariana Duqueová-Marinová (Kol.) - Madison Keysová (USA-15) Elina Svitolinová (Ukr.-18) - Taylor Townsendová (USA) Tímea Babosová (Maď.) - Kristina Mladenovicová (Fr.-26) Virginie Razzanová (Fr.) - Daria Kasatkinová (Rus.-29) Alizé Cornetová (Fr.) - Tatjana Mariová (Nem.) Julia Görgesová (Nem.) - Mónica Puigová (Portor.) Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bacsinszká aj Ivanovičová sú v treťom kole Roland Garros

Martin Kližan na Roland Garros vypadol aj v debli

Brazílsko-slovenské duo Thomaz Bellucci, Martin Kližan v prvom kole štvorhry podľahlo americkým sedmičkám \'pavúka\'.PARÍŽ 26. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský tenista Martin Kližan a Brazílčan Thomaz Bellucci prehrali 1:6, 5:7 s kanadsko-americkým párom Vasek Pospisil, Jack Sock nasadeným ako siedmym vo štvrtkovom stretnutí 1. kola štvorhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži. VIAC SPRÁV A VÝSLEDKOV Z ROLAND GARROS Ďalšie štvrtkové výsledky Roland Garros: Cibulková v Paríži stratila set, Konjuhovú dorazila kanárom Bacsinszká aj Ivanovičová sú v treťom kola Roland Garros V úvodnom kole dvojhry Kližan viedol na Japoncom Tarom Danielom 2:0 na sety a 4:3 s brejkom, ale zápas napokon nedohral. Obrazom: Najkrajšie momenty z piateho dňa Roland Garros Štvorhra mužov - 1. kolo: Vasek Pospisil, Jack Sock (Kan./USA-7) - Thomaz Bellucci, Martin Kližan (Braz./SR) 6:1, 7:5 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Martin Kližan na Roland Garros vypadol aj v debli

Miro Žbirka skúša program na turné Road to Abbey Road

Šesťdesiattriročný interpret sa v rámci šnúry predstaví aj v Bratislave a Košiciach.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský hudobník a spevák Miro Žbirka skúša v Prahe a Londýne program na turné Road to Abbey Road. Interpret sa v rámci slovenskej časti šnúry predvedie 20. septembra na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu a o dva dni neskôr v košickej Steel Aréne. Okrem toho zahrá aj 16. septembra v Prahe, 18. septembra v Ostrave a 29. októbra v Londýne. Bratislavský koncert je už vypredaný. Na skúškach dopĺňajú jeho skupinu v zložení Honza Horáček, Honza Ponocný, Karel Heřman, Aleš Zenkl a Kryštof Mašek aj producent Rob Cass, gitarista Pearse MacIntyre, bubeník Blair Cunningham a textár Pete Brown. "Veľmi ma potešilo, že Blair Cunningham, ktorý hral s Paulom McCartneym a mnohými ďalšími, prišiel na skúšku dokonale pripravený. Bola radosť sledovať, ako hrá skladby z nového albumu Miro (2015, pozn. SITA), ale aj skladby Zažni, či Múr našich lások, ktorá sa mu veľmi páčila, aj keď z nej nerozumel ani slovo. Sústredene spoločne s kapelou pracujeme na tom, aby sme divákom čo najlepšie zahrali skladby, ktoré sprevádzali moju hudobnú cestu až do legendárneho štúdia Abbey Road. Veľmi sa na to teším, ďakujem za veľký záujem a sľubujem, že aj pridáme," povedal 63-ročný Žbirka. Na slovenských a českých koncertoch sa predstaví aj špeciálna hostka Marika Gombitová, ktorá so Žbirkom pôsobila v kapele Modus. Nahrali spolu napríklad piesne V slepých uličkách, Nespáľme to krásne v nás či Tajnosľubná. Účinkovali tiež v televíznom muzikáli Neberte nám princeznú (1981). Miro Žbirka začínal ako člen spomínanej skupiny Modus. V roku 1977 získal spoločne s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. Prvý sólový album, ktorý vydal so skupinou Limit, dostal názov Doktor Sen (1980). V roku 1982 sa stal ako prvý interpret zo Slovenska československým Zlatým slávikom. Počas kariéry absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, vydal viacero štúdiových albumov, z ktorých niektoré vyšli aj v angličtine. Informácie pochádzajú od Rada Meššu zo spoločnosti Pro:messa a z archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Miro Žbirka skúša program na turné Road to Abbey Road

V AC Miláno budú čistky, na odchode aj búrlivák Balotelli

Majiteľ milánskeho AC Silvio Berlusconi avizuje odchod niekoľkých hráčov.MILÁNO 26. mája (WebNoviny.sk) - Taliansky futbalový útočník Mario Balotelli sa po ročnom hosťovaní vráti z AC Miláno do FC Liverpool. Dvadsaťpäťročný rodák z Palerma prišiel na San Siro v auguste minulého roka, ale odohral iba 20 zápasov v najvyššej súťaži Serie A. "V dohľadnom čase príde k niekoľkým odchodom a Mario je jedným z tých, ktorým sa u nás končí zmluva. Sú tu ešte Philippe Mexés, Alex, Kevin-Prince Boateng a ďalší," povedal pre Telelombardi majiteľ milánskeho klubu Silvio Berlusconi. Balotelli je na odchode z Milána napriek tomu, že v apríli vyhlásil, že sa do Anglicka už nechce vrátiť. S Liverpoolom má platnú zmluvu do konca júna 2018. "Rossoneri" prežili ďalšiu sezónu plnú sklamania, v tabuľke Serie A obsadili až siedme miesto. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V AC Miláno budú čistky, na odchode aj búrlivák Balotelli

Medzi Ruskom a EÚ nie sú neriešiteľné problémy, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin upozornil, že na to, aby sa obe strany vrátili k mnohostrannému partnerstvu, sa treba len vzdať škodlivej logiky hry na jednu bránku.Moskva 26. mája (WebNoviny.sk) - Rusko nevidí nijaké neriešiteľné problémy vo vzťahoch s EÚ a vyzýva na dialóg o širokom spektre tém, ale na druhej strane zatiaľ nevidí ústretovosť, uviedol ruský prezident Vladimir Putin vo svojom článku pre grécky denník Kathimerini. Putin napísal, že "Rusko vychádza z nutnosti budovania rovnoprávneho a skutočného partnerského dialógu s EÚ o širokom spektre otázok - od uvoľnenia vízového režimu až po vytvorenie spojenectva v energetike". Uviedol však, že na druhej strane "zatiaľ nevidíme pripravenosť ísť po tejto vzájomne výhodnej a perspektívnej ceste". Moskva si podľa neho myslí, že "problémy vo vzťahoch Ruska s EÚ nie sú neriešiteľné". Putin upozornil, že na to, aby sa obe strany vrátili k mnohostrannému partnerstvu, sa "treba len vzdať škodlivej logiky hry na jednu bránku", ale navzájom rešpektovať svoje názory i záujmy. Článok bol zverejnený pred Putinovou návštevou Grécka a ruský prezident v tejto súvislosti upozornil, že zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a EÚ sa prejavuje aj na dynamike obchodného obratu s Gréckom. Putin poukázal na to, že obzvlášť silno to pocítili grécki poľnohospodári. Podľa Putina sa Rusko a EÚ teraz ocitli na križovatke, keď "je nutné odpovedať na otázku, ako vidíme budúcnosť našich vzťahov" a ich smerovanie. Vyjadril v tejto súvislosti presvedčenie, že z udalostí na Ukrajine treba urobiť príslušné závery a "pristúpiť k vytvoreniu zóny ekonomickej a humanitárnej spolupráce v oblasti od Atlantického po Tichý oceán, ktorá by sa opierala o architektúru rovnoprávnej a nedeliteľnej bezpečnosti". Putin sa domnieva, že významným krokom na tejto ceste by sa mala stať "harmonizácia európskych a eurázijských integračných procesov". Podľa neho realizácia tohto návrhu je o to potrebnejšia, že Európa "zápasí s rastom konkurencie zo strany iných centier súčasného sveta". "Je zjavné, že zabezpečiť starému kontinentu dôstojné miesto v nových medzinárodných pomeroch je možné len spojením potenciálov všetkých európskych krajín vrátane Ruska," napísal Putin. Putinova návšteva Grécka sa začne 27. mája, pripomína agentúra TASS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Medzi Ruskom a EÚ nie sú neriešiteľné problémy, tvrdí Putin

Trejdovali ho so Zedníkom. Vicemajster sveta teraz končí

Čech Jan Bulis vo veku 38 rokov \'zavesil korčule na klinec\'.PARDUBICE 26. mája (WebNoviny.sk) - Český hokejový útočník Jan Bulis vo veku 38 rokov ukončil svoju kariéru, referuje špecializovaný web eliteprospects.com. Pardubický rodák hral naposledy v sezóne 2014/2015 za Traktor Čeľabinsk v KHL, v Rusku pôsobil nepretržite od roku 2007. Predtým sa uplatnil v zámorskej NHL, kde v 552 zápasoch základnej časti nazbieral 245 bodov (96+149), v play-off mal bilanciu 3+3. V marci 2001 ho z Washingtonu vymenili do Montrealu spoločne so slovenským krídelníkom Richardom Zedníkom. Bulis hral v NHL aj za Vancouver. S českou reprezentáciou sa stal vicemajstrom sveta na šampionáte v lotyšskej Rige 2006 a získal aj olympijský bronz v Turíne v tom istom roku. Spoločne s ďalším krídelníkom Milanom Hejdukom a centrom Michalom Mikeskom bol členom slávnej pardubickej "letky" počas výlukovej sezóny 2004/2005, v ktorej prispel k zisku českého majstrovského titulu 60 bodmi v 61 zápasoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trejdovali ho so Zedníkom. Vicemajster sveta teraz končí

Hľadajú 15-ročnú Scarlett, odišla do školy a už sa nevrátila

Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť pri pátraní, je možné oznámiť na linke 158, prípadne na ktoromkoľvek policajnom oddelení.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Polícia žiada o pomoc pri pátraní po 15-ročnej Scarlett Stolárovej zo Zlatých Moraviec. V utorok ráno odišla do školy v meste a domov sa už nevrátila. Ako informovala nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, Scarlett je 155 cm vysoká, štíhlej postavy, má dlhé čierne vlasy a hnedé oči. Naposledy mala oblečené modré rifle, bielu mikinu s kapucňou, obuté mala čierne tenisky a so sebou mala zelené tašku s nápisom Puma. Akékoľvek informácie, ktoré by polícii mohli pomôcť pri pátraní, je možné oznámiť na linke 158, prípadne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hľadajú 15-ročnú Scarlett, odišla do školy a už sa nevrátila

ManUtd a Real Madrid majú najvyššiu hodnotu na trhu

Lídri finančného rebríčka majú hodnotu 2,9 miliardy eur.LONDÝN 26. mája (WebNoviny.sk) - Manchester United a Real Madrid sú dve značky s najvyššou hodnotou na futbalovom trhu. Účtovnícka spoločnosť KPMG odhadla cenu každej z nich na 2,9 miliardy eur. Prieskum ukázal, že 32 špičkových európskych klubov vykazuje úhrnnú hodnotu 26 miliárd eur. Zverejnili ho pred sobotňajším finále Ligy majstrov, v ktorom bude súperom Realu mestský rival Atlético s taxou 592 miliónov eur na 14. mieste. "Červení diabli" z Manchestru sa držia v popredí napriek tomu, že v uplynulých troch rokoch zaznamenali na domácej scéne významný ústup z pozícií a ani raz nezískali ligový titul. Za tandemom lídrov nasleduje úradujúci španielsky a do soboty aj európsky šampión FC Barcelona (2,8 miliardy eur), ďalej nemecký gigant Bayern Mníchov (2,2 miliardy eur), anglické kvarteto Arsenal Londýn (1,7 miliardy eur), Manchester City (1,6 miliardy eur), FC Chelsea (1,5 miliardy eur), FC Liverpool (1,3 miliardy eur) a elitnú desiatku dopĺňajú ešte taliansky Juventus Turín (983 miliiónov eur) a francúzsky Paríž Saint-Germain (843 miliónov eur). Druhú desiatku rebríčka otvára Borussia Dortmund (830 miliónov eur). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo ManUtd a Real Madrid majú najvyššiu hodnotu na trhu

Dav moslimov v Egypte podpálil domy koptských kresťanov

Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.Káhira 26. mája (WebNoviny.sk) - Dav moslimov v provincii južne od Káhiry vyplienil a vypálil sedem domov kresťanov na základe tvrdenia, že jeden z kresťanov má pomer s moslimkou. Podľa agentúry AP o tom informovala koptská cirkev v Egypte. Útok sa odohral 20. mája. Z matky podozrievaného muža dav strhal oblečenie, aby ju tak ponížili. Mladík z dediny ušiel. Polícia prišla na miesto činu až dve hodiny po vypuknutí násilností. Vo väzbe je šesť podozrivých. V Egypte žije zhruba osem miliónov koptov, ktorí tak tvoria desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín. K najnovšiemu útoku na koptských kresťanov došlo len niekoľko dní po tom, ako sa vo Vatikáne uskutočnilo historicky významné stretnutie pápeža Františka s veľkým imámom renomovanej káhirskej univerzity al-Azhar Ahmadom Tajjibom. Obaja duchovní uvítali význam, aký bude ich stretnutie mať v rámci dialógu medzi katolíckou cirkvou a islamom. Podľa Vatikánu pápež s imámom hovoril najmä o "mieri vo svete, odmietaní násilia a terorizmu, o situácii kresťanov v kontexte konfliktov a napätia na Blízkom východe, ako aj o ich ochrane". Pápež sa vyjadril, že už samotná ich "schôdzka je posolstvom". Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dav moslimov v Egypte podpálil domy koptských kresťanov

Vodič neprežil náraz do stromu, cestu museli uzavrieť

Medzi obcami Moravské Lieskové a Bzince pod Javorinou v okrese Nové Mesto nad Váhom sa vo štvrtok predpoludním stala tragická dopravná nehoda.BRATISLAVA/NOVÉ MESTO NAD VÁHOM 26. mája (WebNoviny.sk) – Tragická nehoda sa stala vo štvrtok predpoludním medzi obcami Moravské Lieskové a Bzince pod Javorinou v okrese Nové Mesto nad Váhom. Ako informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, 39-ročný vodič z Nového Mesta nad Váhom na Alfe Romeo zatiaľ z nezistených príčin narazil do stromu a napriek snahe záchranárov zomrel. Aj keď ide o málo frekventovanú cestu, počas dokumentovania nehody ju museli uzavrieť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodič neprežil náraz do stromu, cestu museli uzavrieť

Lukašenko hromží, hokejistov chce za MS poslať zametať ulice

Bieloruský prezident len ťažko trávi blamáž na svetovom šampionáte v Rusku.MINSK 26. mája (WebNoviny.sk) - V bieloruskom hokeji sa po blamáži na májových majstrovstvách sveta v Rusku chystá podľa všetkého veľké upratovanie. Avizuje to sám prezident republiky Alexander Lukašenko. VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2016 Odporúčame: Cíger hodnotil MS pred výkonným výborom, priznal chyby Slováci spoznali súperov, na MS 2017 budú hrať v A-skupine Reprezentácia posilnená o naturalizovaných hráčov z Kanady obsadila na svetovom šampionáte 12. miesto, keď sa v elitnej kategórii zachránila až v poslednom zápase "slovenskej" B-skupiny víťazstvom nad Francúzskom. Na predchádzajúcich dvoch MS pritom mužstvo postúpilo do štvrťfinále. "V blízkej budúcnosti z toho vyvodíme dôsledky. Mňa to určite nenechá pokojným," tvrdí Lukašenko. Obrazom: Finále MS v hokeji medzi Fínskom a Kanadou Bielorusi nemajú istotu štartu na ZOH 2018 na základe postavenia v rebríčku IIHF a začiatkom septembra na nich z tohto dôvodu čaká kvalifikácia. "Je to hanba. Preskúmame platy funkcionárov. Zdá sa, akoby niektorým zamrzli mozgy. Ak nechcú pracovať, pôjdu zametať ulice," uviedol podľa Sovietskeho športu 61-ročný Lukašenko, ktorého označujú za posledného diktátora v Európe. Zmeny by sa podľa posledných správ nemali dotknúť kanadského trénera Dava Lewisa. Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lukašenko hromží, hokejistov chce za MS poslať zametať ulice

V kauze vyjadrení Kotlebovho poslanca rozhodli asi predčasne

Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar sa písomne obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby v zmysle všeobecných oprávnení prokurátora v trestnom konaní postup vyšetrovateľa preskúmali.BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Rozhodnutie vyšetrovateľa nezačať trestné stíhanie v prípade facebookových vyjadrení poslanca NR SR za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽS NS) Milana M. preveril Úrad kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru. Vyjadreniami tohto poslanca sa vyšetrovateľ zaoberal pre podozrenie zo spáchania prečinu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov. Ako informovala hovorkyňa kancelárie prezidenta Policajného zboru Marianna Paulíková, po previerke spisu úrad dospel k záveru, že vyšetrovateľ sa v tejto veci dôsledne neriadil príslušnými ustanoveniami trestného poriadku. Rozhodnutie po vecnej stránke pravdepodobne nie je v súlade s Trestným poriadkom a z obsahu odôvodnenia sa možno domnievať, že vyšetrovateľ nevykonal všetky dostupné a potrebné úkony. "Rozhodnutie vyšetrovateľa možno hodnotiť ako vydané predčasne," uvádza sa v tlačovej správe. Na základe týchto skutočností sa prezident Policajného zboru Tibor Gašpar písomne obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára , aby v zmysle všeobecných oprávnení prokurátora v trestnom konaní tento postup preskúmal, respektíve rozhodnutie vyšetrovateľa zrušil a upravil jeho postup. Krajská prokuratúra v Prešove preskúma príslušný spisový materiál a bude o tom informovať Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky (GP SR), informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. V prípade akýchkoľvek pochybností GP SR spis preskúma, dodala. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V kauze vyjadrení Kotlebovho poslanca rozhodli asi predčasne

Najúspešnejšie slovenské pivo je Zlatý Bažant

BRATISLAVA 26. mája (WBN/PR) - Jubilejný desiaty ročník prestížnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka 2016 sa niesol jednoznačne v znamení piva Zlatý Bažant. Vlajková loď z Hurbanova získala spolu až osem umiestnení na najvyšších priečkach, a pivné korunky si Zlatý Bažant odniesol zo všetkých prihlásených kategórií. Zlatý Bažant sa tak stal v konkurencii rekordných 152 pív z 29 slovenských pivovarov na súťaži Slovenská pivná korunka 2016 jednoznačne najúspešnejším pivom, a zisk ôsmich koruniek je pre značku zároveň najväčšou "žatvou" ocenení v doterajšej histórii súťaže. O najlepších slovenských pivách rozhodla v tomto ročníku súťaže dvojdňová anonymná degustácia 32 profesionálnych pivných expertov, ktorá sa uskutočnila v Bratislave začiatkom mája 2016. Zlatú pivnú korunku v najprestížnejšej a pre pivárov referenčnej kategórii svetlých nefiltrovaných pív so stupňovitosťou do 12% experti udelili pivu Zlatý Bažant 12%, ktoré sa tak stalo najlepšou slovenskou "dvanástkou". Medzi svetlými filtrovanými desaťstupňovými pivami získal Zlatý Bažant 10% Striebornú pivnú korunku, a ďalšie striebro získal Zlatý Bažant Tmavý v kategórii tmavých a polotmavých filtrovaných pív. Zlatý Bažant jednoznačne vynikal aj medzi radlermi a nealkoholickými pivami - v troch kategóriách získal až 5 ocenení na najvyšších priečkach. V kategórii alkoholických radlerov získal Zlatú pivnú korunku Zlatý Bažant Radler Citrón a Striebornú pivnú korunku Zlatý Bažant Radler Citrón-Baza-Mäta. Medzi nealkoholickými radlermi bodoval obľúbený Zlatý Bažant Radler 0.0% - citrónovú príchuť degustátori zaradili na striebornú priečku, a príchuť Citrón-Baza-Mäta ocenili bronzovou korunkou. V kategórii nealkoholických pív získal Zlatý Bažant Nealko bronzové ocenenie. Ocenenie v mene značky Zlatý Bažant a všetkých majstrov pivovarníkov z Hurbanova na slávnostnom galavečeri v stredu 25. mája prevzal generálny riaditeľ spoločnosti HEINEKEN Slovensko Odin Goedhart: "Je pre mňa nesmiernou cťou stáť pri historicky najväčšom úspechu našej vlajkovej lode na prestížnej súťaži Slovenská pivná korunka. Úspechy, ktoré so Zlatým Bažantom v poslednom období dosahujeme, sú jednoznačným dôkazom, že v pivovare Hurbanovo ideme správnou cestou. Konzumentom ponúkame najvyššiu kvalitu zo slovenských surovín, ktorá spolu s inováciami a pestrosťou portfólia nemá medzi slovenskými pivami konkurenciu. Som hrdý, že prívlastok najlepšie slovenské pivo, ktorý pivu Zlatý Bažant dlhodobo prisudzujú konzumenti v spotrebiteľských prieskumoch, dnes jednoznačne potvrdili aj pivní experti a degustátori." Súťaž Slovenská pivná korunka organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu od roku 2006. Jej prestíž a odborná kvalita sa každoročne zvyšuje s rastúcim počtom súťažiacich pivovarov a pív, pričom desiaty ročník bol z pohľadu prihlásených vzoriek pív rekordným. V desiatich kategóriách v anonymných degustáciách súťažilo 29 veľkých, malých, remeselných a reštauračných pivovarov, ktoré do súťaže nominovali 152 vzoriek pív. Slovenská pivná korunka sa každoročne organizuje pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Najúspešnejšie slovenské pivo je Zlatý Bažant

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Olivový olej

2 diely olivového oleja a 1 diel citrónovej šťavy alebo bieleho octu nastriekať na nábytok – leštidlo Čistenie akné: pasta zo 4 lyžíc soli a 2 lyžice olivového oleja, pôsobiť jednu až dve minúty na tvári, potom umyť vodou a mydlom. Prvý týždeň každý deň potom už len 2-3 x. Soľ vyčistí póry a olej pleť vyživí.

Stavebník

Okno Viac oblohy

Na prvý pohľad by sa zdalo, že v oblasti okenného dizajnu sa toho veľa nového nedá vymyslieť. Argentínsky architekt Aldana Ferrer Garcia vyvrátil toto tvrdenie a vytvoril koncepciu rozprestierajúceho sa okna, ktorá umožňuje obyvateľom malých bytov bez balkónov tešiť na oblohu aj v ich často stiesnených priestoroch.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang